چهارشنبه - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲

سبک زندگی اسلامی؛ رکن حقیقی تمدن نوین اسلامی

به گزارش روابط عمومی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان مهدیشهر، حجت الاسلام بارانی، امام جمعه مهدیشهر در جلسه هفتگی آیه‌های زندگی در دارالقرآن مهدیشهر که به همت تبلیغات اسلامی برگزار شد به ارائه بحث خود پرداخت و اظهار کرد: یکی از اهداف مهم پیامبران و اولیاء الهی، اصلاح سبک زندگی انسان بر اساس آموزه های عقلانی و وحیانی بوده است.

تحقق هدف پیامبران مستلزم داشتن اختیارات متناسب با آن است

تحقق چنین هدفی نیازمند وجود اختیارات و امکانات متناسبی می باشد که مهم ترین آن وجود حاکمیت مبتنی بر قوانین الهی است زیرا یک حکومت قدرتمند متکی بر قوانین وحیانی در صورت برخورداری از حاکمان و مجریان سالم می تواند با اجرای آن قوانین شیوه صحیح چگونه زیستن یا همان سبک زندگی بر اساس الگوهای وحیانی را در جامعه تحقق ببخشد.

حال که پس از قرن ها تلاش اولیاء الهی، زمینه تشکیل حکومت اسلامی در کشور عزیزمان فراهم شده است، بر همگان اعم از حاکمان، دانشمندان و مردم لازم است تا در کنار اصلاح و رشد اعتقادی و معرفتی، شیوه و سبک زندگی را نیز بر اساس آموزه های دینی تنظیم و ساماندهی کنند و در رفع هرگونه سبک های غیر دینی در عرصه های گوناگون زندگی بکوشند.

تغییر فرهنگ و اخلاق؛ یکی از اهداف اصلی دشمنان

آن هم در موقعیتی که به فرموده رهبر معظم انقلاب یکی از اهداف اصلی دشمنان اسلام و ملت ایران، تغییر فرهنگ و اخلاق مردم به ویژه سبک زندگی آنان است و در بیانیه گام دوم نیز در همین رابطه فرمودند تلاش غرب در ترویج سبک زندگی غربی در ایران، زیان های بی جبران اخلاقی، اقتصادی، دینی و سیاسی به کشور و ملت ما زده است.

فرهنگ؛ هویت هر جامعه

بر همین اساس باید در مقابله با این تهاجم فرهنگی هر آنچه که در اسلامی تر شدن سبک و شیوه زندگی موثر است متوجه همگان قرار گیرد و از آنچه که سبب دوری و فاصله گرفتن از آن و تسلط فرهنگ بیگانگان می شود پرهیز کرد زیرا هویت هر جامعه ای، فرهنگ آن جامعه است که در صورت هر گونه انحراف در آن دیگر عرصه ها نیز به نابودی کشیده خواهد شد در حدی که با کمترین تغییر فرهنگ هر جامعه ای به راحتی شیوه سبک زندگی نیز تغییر خواهد کرد.

انقلاب اسلامی؛ بهترین ظرفیت اسلامی شدن جامعه

به عنوان نمونه در کدام یک از روزگار گذشته میلیون ها کودک، نوجوان، جوان و هزارها مراکز اداری در اختیار حاکمان شیعه بوده است و در چه زمانی این همه منابع سرشار مادی و امکانات حکومتی مثل رسانه ملی و هزاران مراکز آموزشی در اختیار حکومت شیعی بوده است. بنابراین می توانیم ادعا کنیم که خداوند با هدیه کردن این حکومت اسلامی، بهترین ظرفیت اسلامی شدن جامعه را در اختیار ما و ملت قرار داده است.

سرچشمه علم بشر؛ اعتقاد به اسلام

اساسا سبک زندگی اسلامی در آموزه های اسلامی مطرح شده است؟ لبّ کلام در بیانات رهبری است، ایشان با استفاده از آیات و روایات می فرمایند اسلام فقط برای این نیامد که اعتقادی را در زوایای قلب و ذهن انسان به وجود آورد ولو اینکه آن اعتقاد در عمل و زندگی آنان هیچ گونه اثری ندارد، اسلام آمد تا زندگی را متحول کند و راه بشر را تصحیح نماید. اعتقاد به اسلام سرچشمه علم بشر است.

اسلام برای تمام شئون زندگی بشر برنامه دارد

احکام و قوانین اسلام، فراگیر همه عرصه های زندگی انسان است، زندگی اجتماعی، زندگی فردی، زندگی سیاسی و مشی اقتصادی و موارد دیگر. اسلام برای همه آنها برنامه و راهنمایی دارد. امروز الحمدالله ملت ایران مفتخر است که همه عرصه های زندگی خود را تحت تعلیم اسلام گذاشته است. البته غایت زندگی ما با آنچه که اسلام از ما می خواهد فاصله بسیار دارد، لکن جهت گیری نظام اسلامی به سمت پر کردن این فاصله‌ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: