پنجشنبه - ۱۳۹۹/۰۱/۱۴

«گام دوم انقلاب» منشأ راه فعالان فرهنگی و دینی؛ ضرورت برندسازی چهره‌های قرآنی استان سمنان

به گزارش تلاوت از استان سمنان ، حجت‌الاسلام علی شکری مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان در نشست مجمع اساتید قرآنی استان به میزبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه گام دوم انقلاب، منشأ راه فعالان فرهنگی و دینی است و باید بتوانیم برنامه‌های فرهنگی و مذهبی و هنری در سطح استان را مبتنی بر همین اصل تدوین کنیم، ابراز کرد: استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی، هنری، مذهبی، مردمی و … در این راه می‌تواند به‌مثابه یک تسهیل‌گر عمل کند.

وی در ادامه گفت: مجمع اساتید قرآنی استان سمنان به‌صورت خودجوش برای ترویج و توسعه فرهنگ قرآنی شکل‌گرفته و از سال‌ ۱۳۹۵ تا کنون هر شش ماه یک بار تشکیل جلسه داده است.این مجمع ، توسعه فرهنگ قرآنی در استان را دنبال می‌کند.

ضرورت الگو سازی

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان، بابیان اینکه اداره امور قرآنی اداره کل تبلیغات اسلامی استان سمنان ، از سال‌ ۱۳۹۱ تا کنون ، سه مراسم تجلیل از چهره‌های قرآنی استان را برگزار کرده است، بیان داشت: هدف از این برنامه‌ها تقدیر از خدمات اساتید قرآنی و معرفی چهره‌ها و خدمات آن‌ها به مردم استان است.

شکری افزود: اداره کل تبلیغات اسلامی نقش بسترسازی برای هم اندیشی و گفتگوی اساتید قرآنی با یکدیگر را بر عهده دارد و حلقه اتصال این مجمع با دستگاههای مختلف فرهنگی و قرآنی استان می باشد. این مجمع تا کنون با رییس سازمان دارالقرآن الکریم کشور ، نماینده ولی فقیه در استان ، مدیر کل آموزش و پرورش ، معاون سیاسی و امنیتی استانداری سمنان نیز جلسه داشته و تلاش کرده است حول فعالیت‌های قرآنی اتفاقات خوبی رقم بخورد.

وی بابیان اینکه جامعه نیازمند الگوسازی متناسب با زمان دارد، تاکید کرد: جهان تشیع شخصیت‌ها و الگوهای دینی بزرگی دارد اما باید دانست که جامعه متناسب به زمان نیازمند الگوسازی دارد امروز به نظر می‌رسد الگوهایی بر جامعه حاکم شده‌اند که ویژگی‌ها و شایستگی‌های الگوهای مرجع را ندارند که این امر یک تناقضی را ایجاد کرده است.

شکری بابیان اینکه امروز شناساندن افرادی که ایثار و جهاد الی الله دارند به جامعه دشوار شده است، گفت: کسانی امروز در جامعه الگو هستند که شایستگی‌هایی را ندارند امروز یا جامعه دچار مشکل است و یا الگوهایمان؛ لذا جامعه پذیری الگوها امروز باید مد نظر فعالان فرهنگی قرار گیرد به تعبیر دیگر ما باید از ظرفیت‌ها و داشته‌هایی مانند مجمع اساتید قرآنی در راه تقویت الگوسازی افراد شایسته در جامعه دینی‌مان بهره ببریم.

وی افزود: ما به دنبال این هستیم که اساتید و فعالان قرآنی را به جامعه معرفی کرده و برای الگوهای کنونی جامعه جایگزین‌های شایسته‌ای برگزینیم لذا امروز باید نسل جدید را پرورش داد و از دل آن‌ها اساتید قرآنی بیرون آورد، امروز سازمان تبلیغات اسلامی به دنبال این است که گروه‌های سنی جدیدتری را به‌مثابه استاد شناسایی و از آنان تجلیل نماییم .

ضرورت کار بین دستگاهی

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان بابیان اینکه امروز الگوسازی، الگوپذیری و جایگزینی الگوها در جامعه سه رکن اساسی است که باید فعالان فرهنگی به آن نگاه ویژه‌ای داشته باشند، گفت: در فرهنگ ما مسائلی مانند مرید پروری وجود دارد اما باید تقویت شود تا بتوانیم از دل جلسات قرآنی و فرهنگی و دینی نیروهای شایسته‌ای تربیت کنیم.

شکری بیان کرد: سیاست جدید سازمان تبلیغات اسلامی در کنار روخوانی، روانخوانی و تلاوت و … به محتوای قرآنی نیز تاکید ویژه‌ای دارد و دنبال این هستیم که در ارتباطات اجتماعی بتوانیم بحث قرآن را ورود کرده و برای این امر زمینه سازی کنیم در این راه کانون‌های فرهنگی مساجد و… باید قرآن را بیش از پیش محور قرار دهند.

وی در خاتمه گفت: بیش از دو دهه هنوز ما نتوانسته‌ایم از استان سمنان یک برند، چهره و یا نخبه قرآنی به ایران و جهان اسلام معرفی کنیم این امر نشان می‌دهد که باید کار بین سازمانی وسیعی از سازمان تبلیغات اسلامی، ارشاد، آموزش و پرورش، اوقاف، بسیج و… شکل بگیرد.

در ادامه حجت‌الاسلام علی‌اصغر فضیلت مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان  با اشاره به بی مهری قرارگرفتن شورای توسعه فرهنگ قرآنی  گفت: این شورا قبل از سال ۹۲ با تغییر سمت‌ها در وزارت ارشاد کم‌کم هیچ اعتباری دریافت نکرد و رسماً می‌توان گفت که تعطیل محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه معضل مهم در فعالیت‌های قرآنی، عدم محوریت و عدم تمرکز تولیت است اشاره کرد: در حوزه هنر و نیز در رسانه هم همین مشکل وجود دارد  بخشی از فعالیت‌های قرآنی بر عهده سازمان تبلیغات اسلامی است، بخشی اوقاف، بخشی ارشاد اسلامی و …  همچنین اضافه کرد : درست است که مأموریت‌های قانونی به یک بخش داده‌شده اما این محوریت به رسمیت شناخته‌ نشده است.

فضیلت بابیان اینکه دستگاه‌های مختلف امنیتی امروز در درون کشور مشغول به کار هستند اما به دلیل اینکه همگی محوریت وزارت اطلاعات را پذیرفته‌اند ما شاهد هستیم که کشورمان ازلحاظ امنیتی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد درنتیجه باید در نظر داشت که وجود محوریت یک الزام است که در حوزه مسائل فرهنگی، دینی و قرآنی نیز باید شاهد این امر در کشور باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: